Spor

İstanbul Akademi Koleji Beden Eğitimi ve Spor Bölümü olarak Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” sözünü kendimize rehber olarak belirlemiş bulunmaktayız. Bu doğrultuda sporun, duygusal zekânın gelişimini destekleyici yönünü kullanarak öğrencilerimize gündelik hayatlarında ve temel spor yaşamlarında kullanabilecekleri hareket becerilerinin yanı sıra spor kültür ve felsefesini (kendine ve başkalarına saygı, kurallara uyma, paylaşma, kazanmayı ve kaybetmeyi özümseme …) kazandırmak temel amacımızdır.
Beden Eğitimi ve Spor derslerinde yaptığımız fiziksel aktivitelere paralel olarak öğrencilerimiz yaşları ve sınıfları doğrultusunda, kişisel, bedensel özellikleri ile birlikte sportif yeteneklerine göre uygun olan branşlara ve okul takımlarına yönlendirilmektedirler.
Beden Eğitimi ve Spor derslerimizde; Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu müfredatın yanı sıra İstanbul Akademi Koleji Beden Eğitimi ve Spor bölümünün planlamış olduğu sportif etkinlik programı uygulanır.
Beden Eğitimi ve spor derslerimizin içeriğinde;

– Temel sportif becerileri geliştirici çalışmalar (esneklik, denge, çabukluk-çeviklik, parkur çalışmaları)

– Eğitsel oyunlar

– Takım sporları (futbol, basketbol, voleybol, hentbol, florbol, futsal…)

– Bireysel sporlar (yüzme, temel jimnastik, masa tenisi, temel atletizm, badminton…) eğitimi verilmektedir.

Ayrıca Beden Eğitimi ve Spor derslerimiz ile birlikte koordineli olarak yürütülen spor kulüp çalışmalarımızın kapsamında;

– Futbol Kulübü

– Jimnastik Kulübü

– Aerobik Step Kulübü

– Halk Oyunları, Dans Kulübü

– Bale Kulübü

– Kaya Tırmanışı Kulübü

– Florbol Kulübü

bulunmaktadır.

“Spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılmaz, idrak ve ahlak da bu işe yardım eder. Zeka ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler, zeka kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.”
Mustafa Kemal ATATÜRK